صفحه اصلی
سامانه ارتباطی 137
سامانه درخواست های مردمی
مصوبات شورای اسلامی دوره ششم

معرفی  

بنای تاريخی هشت بهشت زواره که به فاطمیه معروف میباشد، از جاذبه های زيبای هنر معماری پيشينيان زواره میباشد كه بصورت هشت ضلعی و با مهارت وصف ناپذیر ساخته شده است.

اين بنا در جنب حسينيه كوچك زواره قرار دارد که محل برگزاری مراسم مذهبی جهت بانوان میباشد از این رو فاطمیه نامگذاری شده است. خانه هشت زواره (فاطمیه) در دوره قاجار بنا گردیده است و بانی آن حاج سید میرزا علیرضا نیری زواره ای میباشد که توسط سید حسین ابراهیمی پور خریداری شده و وقف حضرت زهرا(س) گردیده است.

اين بنای تاريخی از سه قسمت اصلی ، صحن غربي ، صحن شرقي و كل ساختمان تشكيل شده و ساختمان اصلی آن در دو طبقه میباشد. از ویژگی های این بنا این است که دارای دو حیاط در دو طرف ساختمان میباشد که این کمتر در خانه های تاریخی وجود دارد دربدو ورود به اين بناي تاريخي ابتدا حیاط شرقی را مشاهده ميكنيم كه حوض بيضی شكل را در ميان دارد و در قسمت بالای حوض يك طبقه ساختمان مجزا وجود دارد كه بر بالاي آن دو بادگير زیبا به چشم میخورد.

ساختمان اصلی هشت بهشت كه در دو طبقه بر روی هم بنا شده است وسط ساختمان بر روي يك هشت ضلعی بنا شده است و بر ستونهای انتهای هشت ضلعی استوار است و پوشش مرتفعی بر روی دو طبقه از رواقها و ایوان ساخته شده است. دو اتاق دردو طبقه روبروي هم به طرف رواقهاي دو طبقه‌اي حوضخانه و ايوانهاي دو طبقه‌اي از صحن دربهايي گشوده اند و راهروهاي دو طبقه را در كنار خود گرفته‌اند و در كنار اين راهروها دو طبقه اي ديگر راهرو مشاهده مي شود كه محل تردد به سوي صفه‌هاي دو طبقه اي است دربهايي به داخل ايوانهای دو طبقه ای باز ميشوند. در داخل ساختمان حوض زیبایی جلونمایی میکند که از طبقه تماشای آن بسیار دل انگیز است.

این بنای زیبا به شماره 2136در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

تاریخچه شهر زواره
راهنمای مراجعین
آرشیو مطالب سایت
اعضای شورای شهر زواره
سامانه مناقصه و مزایده
ارتباط با شهردار
چارت سازمانی شهرداری زواره
پیام همشهری
آرشیو اخبار سایت
قوانین و مقررات
واحد فرهنگی
منشور حقوق شهروندی
واحدهای شهرداری
شهرداران قبلی
گردشگری
سامانه درخواست های مردمی
مصوبات شورای اسلامی دوره ششماز دیروز بیاموز، برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش.
سخن روز:
   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شهرداری زواره می باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت نوین پارمیس